Czy warto prowadzić bloga pod SEO? Case study

Korzyści z prowadzenia bloga pod SEO


Content marketing, szczególnie w formie eksperckich artykułów, to stale zyskująca na popularności strategia marketingu internetowego. Eksperckie treści, prezentowane na stronie pomagają w zwiększaniu świadomości marki, a także wspierają działania SEO.

W poniższym case study prezentujemy, jak prowadzenie bloga może przyczynić się do wzrostu liczby użytkowników odwiedzających sklep internetowy, poprawić pozycję kluczowych produktów w organicznych wynikach wyszukiwania i w efekcie – doprowadzić do realnego wzrostu przychodów.

Dlaczego postawiliśmy na bloga?

Omawiany przypadek dotyczy niewielkiego sklepu internetowego (poniżej 300 produktów) z branży budowlano-remontowej, na którego kluczowy asortyment składa się grupa 12 produktów marki własnej. Poza sklepem internetowym, marka posiada również stronę wizytówkową, prezentującą własne produkty. Głównymi konkurentami są marki o bardzo dużej rozpoznawalności i ogólnopolskim zasięgu (m.in. Leroy Merlin, Magnat), w których ofercie znajdują się podobne produkty.

Od początku, strategia SEO dla omawianego sklepu skupiała się na pozycjonowaniu kluczowych dla klienta produktów. W przypadku jednego z nich, na potrzeby tego case study nazwijmy go Produktem A, mimo zaawansowanego etapu prac optymalizacyjnych, stale dochodziło do silnej fluktuacji pozycji fraz kluczowych (wahania między TOP 5 a całkowitym wypadaniem z indeksu) – przede wszystkim ze względu na:

  • stronę wizytówkową marki – sklep i strona-wizytówka konkurowały ze sobą na te same frazy
  • silną pozycję konkurencji na frazy związane z produktem

Postanowiono wdrożyć strategię content marketingową, opartą na regularnym prowadzeniu bloga na stronie sklepu, skupiającą się na wspomnianym wyżej Produkcie A.

Dobra strategia SEO podstawą sukcesu

Strategię content marketingową zaplanowano i zaczęto wdrażać w czerwcu 2019. Do tego momentu, publikacje na sklepowym blogu pojawiały się nieregularnie, a te, które już były dodane przez klienta, wymagały optymalizacji pod kątem SEO. Plan działań obejmował:

  1. Optymalizację istniejących publikacji – poprawę formatowania, odświeżenie treści, rozbudowę linkowania do Produktu A, a także wdrożenie linkowania wewnętrznego pomiędzy powiązanymi tematycznie artykułami
  2. Rozplanowanie kolejnych publikacji, związanych tematycznie z Produktem A
  3. Regularne, comiesięczne wdrażanie zaplanowanych publikacji, stosowanie w nich linkowania do Produktu A oraz linkowania pomiędzy artykułami
  4. Wdrożenie rozbudowanego poradnika, szeroko omawiającego tematykę Produktu A i produktów należących do tej samej kategorii, oraz podlinkowanie w nim dotychczasowych i kolejnych artykułów rozwijających poszczególne informacje zawarte w poradniku

Czy blog może przynieść klientów?

Regularne publikacje na blogu przyczyniły się do wyraźnego wzrostu widoczności strony, co można zaobserwować na wykresie z narzędzia Senuto, przedstawiającym liczbę wszystkich fraz kluczowych w TOP 10:

Case study - wzrost widoczności dzięki prowadzeniu bloga


Linki wewnętrzne, kierujące z rozbudowanych poradników do pozycjonowanego produktu, przyczyniły się ponadto do ustabilizowania pozycji fraz kluczowych w wynikach wyszukiwania. Spośród 6 monitorowanych fraz związanych bezpośrednio z Produktem A, 5 z nich utrzymuje się w TOP 3, a jedna – w TOP 10. Dla porównania, na początku czerwca 2019, 5 z fraz znajdowało się poza indeksem, z kolei jedna w TOP 10.

Wzrost liczby fraz kluczowych w TOP3


Wyższa widoczność strony i wysoka pozycja fraz kluczowych związanych z produktem bezpośrednio przyczyniły się do wzrostu liczby wejść na stronę sklepu z organicznych wyników wyszukiwania:

Wzrost ruchu dzięki prowadzeniu bloga


Porównując okres od wdrożenia strategii po dzień dzisiejszy (luty 2020) z okresem poprzednim odnotowano następujące wzrosty liczby użytkowników, nowych użytkowników i sesji z ruchu organicznego:

Procentowy wzrost ruchu po wdrożeniu bloga


Analizując ten sam okres odnotowano również wzrost przychodów i liczby transakcji z ruchu organicznego:

Wzrost przychodów po wprowadzeniu bloga


Podsumowując, regularne działania SEO, oparte na tworzeniu wartościowych treści blogowych i linkowaniu z nich ważnych z punktu sprzedażowego części serwisu mogą przynieść realne, długofalowe korzyści.

Chcesz osiągnąć podobne wyniki? Skontaktuj się z nami! Przygotujemy dla Ciebie indywidualną strategię SEO i content marketingu, dzięki którym zwiększysz widoczność swojego biznesu w Internecie i pozyskasz nowych Klientów.

156 opinii / ocena 4.9
Justyna Kubik
Justyna Kubik
8 września 2022
Świetna agencja. Realizacja zadań jest terminowa i fachowa. Polecam wszystkim, którzy oczekują profesjonalizmu i rzetelnie wykonanego projektu.Współpraca zawsze przebiega na najwyższym poziomie.
Rafał Piechaczek
Rafał Piechaczek
6 lipca 2022
Szczerze polecam firmę Silnet. Profesjonalna obsługa, elastyczne podejście. Pani Monika trzymała rękę na pulsie do samego zakończenia projektu. Dzięki ciekawym pomysłom i ogromnemu doświadczeniu otrzymaliśmy produkt znacznie lepszy od zakładanego :D. Oby tak dalej - pozdrawiamy.
Tomasz Łukawski
Tomasz Łukawski
24 czerwca 2022
Współpraca z firmą Silnet to sprawne działanie i szybka organizacja pracy. Inicjatywa wykazywana przez Pracowników firmy oraz ich zaangażowanie sprawiają, że projekty wspólnie prowadzone udaje się zakończyć sukcesem. Serdecznie polecam wszytskim, którzy poszukują wsparcia, wiedzy, doświadczenia i obsługi na wysokim poziomie. Dziękuję za wieloletnia współpracę i mam nadzieję, że wkrótce znowu rozpoczniemy projekt.
Bartłomiej Sobczyński
Bartłomiej Sobczyński
21 maja 2022
Witam, Serdecznie polecam firmę Silnet Media, robią dobrą robotę i pracują tam odpowiedzialne osoby. Fajny kontakt oraz świeże, elastyczne podejście przez cały okres prowadzonego projektu. Pełna profeska !
Iwona Rosołek
Iwona Rosołek
29 kwietnia 2022
Bardzo polecam firmę Silnet ! Współpraca przebiegła bez żadnych zastrzeżeń. Firma błyskawicznie zajęła się moją sprawą i do samego końca mogłam liczyć na pomoc Pani Moniki. Pełen profesjonalizm, terminowość oraz bardzo dobra komunikacja. Szczerze polecam i żałuje, że dopiero teraz do Państwa trafiłam :) Pozdrawiam
* Opinie pochodzą z serwisu www.facebook.com/silnetpl oraz https://www.google.com/search?q=silnet. Zapytania w sprawie publikacji opinii należy kierować na adres info@silnet.pl

Podoba Ci się to, co robimy? Szukasz podobnych rozwiązań dla swojej firmy? Skontaktuj się z nami!

Monika Struzikowska
Monika Struzikowska
Krzysztof Świtała
Krzysztof Świtała
Agnieszka Musioł
Agnieszka Musioł
Patrycja Sadkowska-Warczak
Patrycja Sadkowska-Warczak
Aleksandra Głodek
Aleksandra Głodek
Iwona Lupa
Iwona Lupa