Wskaźnik INP

Core Web Vitals to zestaw wskaźników stworzony przez Google, które mają na celu ocenę jakości witryn internetowych. Dzięki analizie wskaźników Core Vitals można cenić, jak dobrze serwis dopasowany jest pod względem użyteczności dla użytkowników. Dotychczas jednym z głównych wskaźników jest był wskaźnik FID, który w marcu 2024 roku zostanie zastąpiony wskaźnikiem INP.

Jednak początkowo zajmijmy się wskaźnikiem FID.

Co to FID (First Input Delay)?

FID to czas od momentu, gdy użytkownik rozpocznie interakcję ze stroną internetową, aż do momentu gdy przeglądarka odpowie na podjęte przez użytkownika działanie. Strona internetowa powinna odpowiedzieć na wykonaną akcję użytkownika bez opóźnień. Niestety często reakcja przeglądarki jest opóźniona, ponieważ przeglądarka zajęta jest wykonywaniem innych procesów np. ładowanie kodu JavaScript. W takiej sytuacji, przeglądarka może zareagować na interakcję dopiero po zakończeniu swojego zadania (procesu).

Wskaźnik FID ma wiele ograniczeń i błędów:

  • FID skupia się na pomiarze pojedynczych interakcji, nie uwzględniając złożonych scenariuszy, w których konieczne jest pobranie wielu zasobów, aby w pełni zrealizować żądanie użytkownika.
  • FID może nic nie zostać zarejestrowany w sytuacji, gdy interakcja użytkownika następuje w czasie, gdy przeglądarka jest zajęta długotrwałymi zadaniami.
  • FID ocenia tylko opóźnienie odpowiedzi przeglądarki, nie uwzględniając całkowitego czasu potrzebnego na obsłużenie akcji użytkownika.
  • FID koncentruje się na pomiarze opóźnienia pierwszej odpowiedzi w okresie od FCP do TTI, nie uwzględniając opóźnień, które mogą wystąpić później.

W odpowiedzi na ograniczenia FID (opóźnienie przy pierwszym działaniu), Google w 2023 roku zaproponowało nowy sposób monitorowania prędkości stron internetowych wskaźnik INP. INP został stworzony, aby w jeszcze dokładniejszy sposób monitorować interaktywność użytkownika i strony internetowej, eliminując przy tym ograniczenia wskaźnika FID.

Co to INP (Interaction to Next Paint)?

INP to wskaźnik oceniający reaktywność na działanie użytkownika monitorując opóźnienia wszystkich kliknięć, tapnięć ekranu dotykowego oraz kliknięć w klawiaturę. Wszystkie te działania są rejestrowane przez cały czas trwania wizyty użytkownika na stronie. INP podaje kalkulowaną wartość, poniżej której wystąpiły wszystkie lub prawie wszystkie interakcje. Wartość ta jest obliczana po zakończeniu sesji użytkownika na stronie, dostarczając kompleksowy obraz interaktywności strony z perspektywy użytkownika.

Przez INP monitorowane są:

  • tapnięcia w ekran urządzenia mobilnego,
  • kliknięcie myszką,
  • kliknięcia w klawiaturę.

Nie uwzględnia jednak takich interakcji jak najechanie kursorem czy przewijanie za pomocą myszki. INP rejestruje jednak przewijanie strony za pomocą klawiatury, wykorzystując klawisze sterowania kursorem, klawisze "Page Up" czy "Page Down". Dzieje się tak, ponieważ wiąże się z aktywacją klawiszy, co może inicjować dodatkowe zdarzenia brane pod uwagę przez INP. Jednak samo działanie przewijania nie jest bezpośrednio wliczane do obliczeń INP.

Jaki powinien być wskaźnik INP?

Optymalizacja Core Vitals - INP

Google zaleca, aby wartość INP była mniejsza lub równa 200 ms dla 75% interakcji na stronach internetowych. Taki wynik uznawany jest za wynik świadczący o szybkiej i reaktywnej interakcji użytkownika ze stroną internetową, która była w stanie szybko reagować na interakcje podczas wizyty użytkownika. Wartości powyżej tej granicy mogą wskazywać na potrzebę optymalizacji serwisu internetowego. Należy jednak pamiętać, że te standardy mogą różnić się w zależności od typu urządzenia, co podkreśla potrzebę monitorowania i optymalizacji na różnych platformach, zarówno mobilnych, jak i desktopowych.

Dlaczego INP zastępuje FID?

INP uwzględnia wszystkie interakcje na stronie, podczas gdy FID uwzględnia tylko pierwszą interakcję i mierzy wyłącznie opóźnienie tej interakcji. INP, oceniając wszystkie interakcje, pozwala na bardziej kompleksową analizę responsywności strony, co czyni go bardziej wiarygodnym wskaźnikiem niż FID.

Jak prawidłowo optymalizować INP?

Jeżeli jesteś zainteresowany optymalizacją wskaźnika INP oraz innych wskaźników Core Web Vitals skontaktuj się z nami.

Zobacz inne wpisy

Porozmawiajmy o tym, co możemy wykonać dla Ciebie.

Podaj poprawny numer telefonu
Podaj poprawny adres email
Pole Wiadomość jest wymagane
Musisz wyrazić zgodę aby wysłać formularz
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Obowiązują Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.