Jak działa wyszukiwarka internetowa Google?

Wyszukiwarki internetowe cechują się pełną automatyzacją. Szczególnie jest to widoczne podczas zbierania przez wyszukiwarkę danych o stronach internetowych. Roboty wyszukiwarek przeczesują zasoby internetu analizując każdą stronę pod kątem m.in. treści oraz jej jakości.

Jak powstała wyszukiwarka Google?

Jak powstała wyszukiwarka Google?

W 1996 Larry Page oraz Sergey Brian stworzyli projekt studencki na Uniwersytecie Stanforda, o roboczej nazwie BackRub. Ich celem było stworzenie katalogu stron internetowych, który będzie posiadał możliwość wyszukiwania tych stron za pomocą fraz kluczowych. Założenia były proste: zasada działania miała być oparta na tym samym sposobie, co cytowanie prac naukowych. W przypadku prac uniwersyteckich, odnoszenie się jednego autora do drugiego w swojej pracy jest bardzo częstym zjawiskiem, świadczy to o renomie cytowanego autora. Zamiast standardowej segregacji według częstotliwości występowania fraz, wyszukiwarka została oparta na matematycznej analizie zależności pomiędzy stronami internetowymi.

W 1998 roku twórcy wyszukiwarki założyli spółkę pod nazwą Google Inc., która miała siedzibę w Kalifornii. Już w 2004 roku, Google kontrolowało 80% rynku wyszukiwarek i tak jest w większości krajów do dziś. Obecnie Google posiada 93% udziału ze względu silnik wyszukiwarki.

Zasada działania wyszukiwarki Google

Przebieg działania wyszukiwarki składa się z kilku elementów:

  1. Pobieranie danych stron internetowych
  2. Indeksowanie stron internetowych
  3. Tworzenie Bazy danych
  4. Wyświetlanie wyników wyszukiwania

Każda strona musi przejść przez te kroki, aby mogła pojawić się w wynikach wyszukiwania.

Pobieranie danych stron internetowych

Do pobierania informacji na temat stron internetowych, wyszukiwarki używają robotów indeksujących. Roboty te przechodzą od strony do strony, używając do tego znalezionych po drodze linków. Robot skanuje również cały kod strony oraz jej treść, a następnie pozyskane dane przesyła na serwery wyszukiwarki. W ten sposób powstaje indeks strony o którym piszemy w punkcie niżej. Jeśli strona została już wcześniej zeskanowana przez robota, to do jej ponownego przeszukiwania zostaną użyte adresy URL uzyskane poprzednio. Bardzo ważnym elementem dla Google jest mapa witryny, ponieważ robot użyje ją do poznania całej struktury strony.

Indeksowanie stron internetowych

Googlebot lub inny robot indeksujący, gdy pobierze dane, musi je odpowiednio uporządkować. W całym internecie znajduje się ogrom stron, więc aby wyszukiwarka mogła je wyświetlić, musi utworzyć indeks tych stron. W indeksie, oprócz adresu URL, będą znajdować się także parametry oceny dla danych słów kluczowych.

Bazy danych

Wynikiem indeksowania jest utworzenie specjalnej bazy danych, w której znajdą się wszystkie zdobyte informacje na temat stron internetowych. Dla firmy Alphabet (obecnej spółki matki Google), bazy danych są największym kosztem operacyjnym, ponieważ dla ich sprawnego działania, musi obsługiwać miliony serwerów. Cały czas trwają prace nad udoskonaleniem wyszukiwarki tak, by zmniejszyć zapotrzebowanie serwerów.

Wyświetlanie wyników wyszukiwania

Ostatnim etapem jest wyświetlenie wyników wyszukiwania. Użytkownik otrzymuje listę stron na którym znajdują się najlepsze jakościowo i trafne odpowiedzi na zadane zapytania.

Wyniki wyszukiwania

Zwiększ swoją widoczność z Silnet Media

Pozycjonowanie stron internetowych pomoże Ci zwiększyć swoją widoczność w wyszukiwarce Google. Stawiamy na indywidualne podejście do klienta w ramach optymalizacji strony pod wyszukiwarki oraz gwarantujemy pozyskanie linków zewnętrznych wysokiej jakości.

Zainteresowany? Skontaktuj się z nami!

Zobacz inne wpisy

Porozmawiajmy o tym, co możemy wykonać dla Ciebie.

Podaj poprawny numer telefonu
Podaj poprawny adres email
Pole Wiadomość jest wymagane
Musisz wyrazić zgodę aby wysłać formularz
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Obowiązują Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.