image/svg+xml

Jak działa wyszukiwarka internetowa Google?

Wyszukiwarki internetowe cechują się pełną automatyzacją. Szczególnie jest to widoczne podczas zbierania przez wyszukiwarkę danych o stronach internetowych. Roboty wyszukiwarek przeczesują zasoby internetu analizując każdą stronę pod kątem m.in. treści oraz jej jakości.

Jak powstała wyszukiwarka Google?

Jak powstała wyszukiwarka Google?

W 1996 Larry Page oraz Sergey Brian stworzyli projekt studencki na Uniwersytecie Stanforda, o roboczej nazwie BackRub. Ich celem było stworzenie katalogu stron internetowych, który będzie posiadał możliwość wyszukiwania tych stron za pomocą fraz kluczowych. Założenia były proste: zasada działania miała być oparta na tym samym sposobie, co cytowanie prac naukowych. W przypadku prac uniwersyteckich, odnoszenie się jednego autora do drugiego w swojej pracy jest bardzo częstym zjawiskiem, świadczy to o renomie cytowanego autora. Zamiast standardowej segregacji według częstotliwości występowania fraz, wyszukiwarka została oparta na matematycznej analizie zależności pomiędzy stronami internetowymi.

W 1998 roku twórcy wyszukiwarki założyli spółkę pod nazwą Google Inc., która miała siedzibę w Kalifornii. Już w 2004 roku, Google kontrolowało 80% rynku wyszukiwarek i tak jest w większości krajów do dziś. Obecnie Google posiada 93% udziału ze względu silnik wyszukiwarki.

Zasada działania wyszukiwarki Google

Przebieg działania wyszukiwarki składa się z kilku elementów:

  1. Pobieranie danych stron internetowych
  2. Indeksowanie stron internetowych
  3. Tworzenie Bazy danych
  4. Wyświetlanie wyników wyszukiwania

Każda strona musi przejść przez te kroki, aby mogła pojawić się w wynikach wyszukiwania.

Pobieranie danych stron internetowych

Do pobierania informacji na temat stron internetowych, wyszukiwarki używają robotów indeksujących. Roboty te przechodzą od strony do strony, używając do tego znalezionych po drodze linków. Robot skanuje również cały kod strony oraz jej treść, a następnie pozyskane dane przesyła na serwery wyszukiwarki. W ten sposób powstaje indeks strony o którym piszemy w punkcie niżej. Jeśli strona została już wcześniej zeskanowana przez robota, to do jej ponownego przeszukiwania zostaną użyte adresy URL uzyskane poprzednio. Bardzo ważnym elementem dla Google jest mapa witryny, ponieważ robot użyje ją do poznania całej struktury strony.

Indeksowanie stron internetowych

Googlebot lub inny robot indeksujący, gdy pobierze dane, musi je odpowiednio uporządkować. W całym internecie znajduje się ogrom stron, więc aby wyszukiwarka mogła je wyświetlić, musi utworzyć indeks tych stron. W indeksie, oprócz adresu URL, będą znajdować się także parametry oceny dla danych słów kluczowych.

Bazy danych

Wynikiem indeksowania jest utworzenie specjalnej bazy danych, w której znajdą się wszystkie zdobyte informacje na temat stron internetowych. Dla firmy Alphabet (obecnej spółki matki Google), bazy danych są największym kosztem operacyjnym, ponieważ dla ich sprawnego działania, musi obsługiwać miliony serwerów. Cały czas trwają prace nad udoskonaleniem wyszukiwarki tak, by zmniejszyć zapotrzebowanie serwerów.

Wyświetlanie wyników wyszukiwania

Ostatnim etapem jest wyświetlenie wyników wyszukiwania. Użytkownik otrzymuje listę stron na którym znajdują się najlepsze jakościowo i trafne odpowiedzi na zadane zapytania.

Wyniki wyszukiwania

Zwiększ swoją widoczność z Silnet Media

Pozycjonowanie stron internetowych pomoże Ci zwiększyć swoją widoczność w wyszukiwarce Google. Stawiamy na indywidualne podejście do klienta w ramach optymalizacji strony pod wyszukiwarki oraz gwarantujemy pozyskanie linków zewnętrznych wysokiej jakości.

Zainteresowany? Skontaktuj się z nami!

156 opinii / ocena 5
Tomasz Machacz
Tomasz Machacz
Polecam!
21 marca 2020
Współpracuje od 20 lat. Firma oferuje indywidualne podejście do Klienta i najwyższą jakość usług. Pełna profeska. Dziękuję za współpracę :-)
Bartłomiej Braksator
Bartłomiej Braksator
Polecam!
17 marca 2020
Całkiem spoko współpraca!
Marem Nowok
Marem Nowok
27 lutego 2020
Nasza Firma już od trzech lat współpracuje z Firma Silnet. Świadczone usługi są na wysokim poziomie. Prowadząca nasza kampanie reklamową Pani Agnieszka kompetentna i pomocna, nie do zastąpienia.
Justyna Kisielewska
Justyna Kisielewska
Polecam!
12 lutego 2020
Profesjonalne i indywidualne podejście do klienta. Cierpliwość i zrozumienie na każdym spotkaniu, duża pomoc i ciekawe rozwiązania przy tworzeniu naszej strony. Cały zespół godny…
Justyna Kisielewska
Justyna Kisielewska
12 lutego 2020
Profesjonalne i indywidualne podejście do klienta. Cierpliwość i zrozumienie na każdym spotkaniu, duża pomoc i ciekawe rozwiązania przy tworzeniu naszej strony. Cały zespół godny polecenia! Pani Monika zawsze uśmiechnięta i rozumiejąca nasze rozterki! Jeszcze raz bardzo dziękujemy!
* Opinie pochodzą z serwisu www.facebook.com/silnetpl oraz https://www.google.com/search?q=silnet. Zapytania w sprawie publikacji opinii należy kierować na adres info@silnet.pl

Podoba Ci się to, co robimy? Szukasz podobnych rozwiązań dla swojej firmy? Skontaktuj się z nami! Zazwyczaj odpowiadamy w ciągu 1-4 godzin.

Patrycja Sadkowska-Warczak
Patrycja Sadkowska-Warczak
+48 32 340 03 97
Agnieszka Musioł
Agnieszka Musioł
+48 32 340 03 97
Iwona Lupa
Iwona Lupa
+48 32 340 03 97
Monika Struzikowska
Monika Struzikowska
+48 32 340 03 97
Krzysztof Świtała
Krzysztof Świtała
+48 32 340 03 97
Aleksandra Głodek
Aleksandra Głodek
+48 32 340 03 97